Informacja dotycząca zmian w wypłacie dodatku węglowego.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kołaczkowie informuje:
1) zmianą przepisów ustawy o dodatku węglowym ustawodawca określił możliwość wypłaty dodatku węglowego jeżeli pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe w odrębnych lokalach mieszkalnych / dotychczas kolejny wniosek z tego samego adresu zamieszkania pozostawał bez rozpatrzenia/.
Warunkiem starania się o wypłatę dodatku węglowego w takim przypadku jest ustalenie odrębnego adresu zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw zamieszkujących w odrębnych lokalach do 30 listopada 2022 r.
Jeżeli nie będzie możliwe do dnia 30 listopada ustalenie odrębnych adresów zamieszkania, przyznanie dodatku węglowego następuje po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, w którym ustala się czy odrębne gospodarstwa domowe zamieszkujące pod jednym adresem faktycznie zamieszkują w odrębnych lokalach.
Sprawy dotychczas niezakończone będą rozpatrywane według nowych przepisów, natomiast wnioskodawcy, których wnioski pozostały bez rozpoznania, spełniający warunki obowiązujących obecnie przepisów składają ponownie wniosek o wypłatę dodatku węglowego do GOPS w Kołaczkowie.
Zmiany do ustawy o dodatku węglowym /Dz. U. z 2022 r. poz.2236/ art. 2
„ ust.3c. W przypadku gdy pod jednym adresem zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 3a i 3b do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.
ust. 3d.W przypadku , o którym mowa w ust. 3c, gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27 a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.
ust. 3e. W przypadku gdy w lokalu, o którym mowa w ust. 3d, zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących w tym lokalu.”
2) Od 2 listopada 2022 r. dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, także gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.
Po ponownym złożeniu wniosku GOPS przeprowadza wywiad środowiskowy w celu potwierdzenia źródła ogrzewania.
3) Wnioskodawcy, którzy prowadzą odrębne gospodarstwa domowe w oddzielnych budynkach mogą ponownie złożyć wniosek o przyznanie dodatku węglowego do 30 listopada 2022 r. po uzyskaniu odrębnego adresu zamieszkania.